تعویض روغن موتور – راهنمای جامع

یکی از اساسی ترین کارهای تعمیر و نگهداری خودرو، تعویض روغن آن است. تعویض روغن موتور معمولاً یک روش سریع و بدون دردسر است که در یک مرکز خدمات خودرو انجام شود. این فرآیند بسیار ساده است که به ابزارهای کمی نیاز دارد، و راهی مناسب برای صرفه جویی در وقت و هزینه شماست. روغن موتور خوب و تمیز عملکرد خودروی شما را بهبود می‌بخشد و عمر موتور را افزایش می‌دهد، پس چرا بسیاری از افراد تا زمانی که مشکلی قابل مشاهده نباشد، تعویض روغن موتور خود را به تاخیر می‌اندازند؟

بسیاری از رانندگان صرفاً به مسافت پیموده شده به عنوان معیاری برای تعیین زمان نیاز به تعویض روغن موتور خود توجه می کنند، اما عوامل دیگری مانند کیفیت روغن، سن خودرو و نحوه رانندگی شما نیز نقش دارند. روغن تازه و تمیز به همراه روغن کاری قطعات و تمیز  سالم نگه داشتن موتور، عملکرد خودروی شما را بهینه می کند. با این حال، با گذشت زمان، مایع روغن موتور تجزیه می شود و عملکرد آن دچار مشکل می شود.

ابزار موردنیاز برای تعویض روغن موتور خودرو

  • آچار برای جدا کردن درپوش تخلیه (انتهای جعبه یا سوکت)
  • آچار فیلتر روغن
  • ظرف تخلیه روغن
  • قیف
  • دستکش لاتکس
  • پایه های جک و جک یا رمپ (اختیاری، بستگی به فاصله زمین دارد)

 

مراحل تعویض روغن موتور

مراحل زیر به صورت کامل نحوه تعویض روغن موتور برای امداد خودرو شما را برای شما شرح می دهد.

۱. وسیله نقلیه را روی سطح صاف پارک کنید، ترمز دستی را بکشید و موتور را خاموش کنید. در صورت لزوم، جلوی وسیله نقلیه را روی سطح شیب دار یا با جک زدن به سمت بالا هدایت کنید.

احتیاط: هرگز به زیر وسیله نقلیه ای که فقط توسط جک پشتیبانی می شود نروید! ما برای کمک به جلوگیری از غلت خوردن چرخ‌ها روی زمین، گیره چرخ را توصیه می‌کنیم.

۲. کاپوت را باز کنید و میله روغن موتور را پیدا کنید و بردارید (به جریان روغن موتور در هنگام تخلیه کمک می کند).

۳. هنگامی که وسیله نقلیه به طور ایمن و ایمن هدایت شد، عینک ایمنی بزنید، زیر خودرو خزیده و محل روغن موتور را پیدا کنید.

۴.  پلاگین تخلیه روغن موتور را که یک سر پیچ بلند در پایین مخزن روغن است پیدا کنید. پلاگین تخلیه اجازه می دهد تا روغن از مخزن روغن خارج شود. (توجه: برخی از وسایل نقلیه دارای توپی تخلیه هستند).

۵. یک ظرف روغن موتور با اندازه مناسب را در زیر پلاگین تخلیه قرار دهید. اطمینان حاصل کنید که ظرف به اندازه کافی بزرگ است تا حجم روغنی که انتظار می رود از موتور خارج شود را نگه دارد.

۶. پلاگین تخلیه را با استفاده از آچار انتهای جعبه باز کنید. سوکت دوشاخه را با احتیاط با دست  خود خارج کنید و مطمئن شوید که ظرف روغن زیر سوراخ دوشاخه قرار دارد. روغن به سرعت از سوراخ جاری می شود، اما چند دقیقه صبر کنید تا تمام روغن قدیمی خارج شود. احتیاط: روغن ممکن است داغ باشد!

 ۷. رزوه ها و پلاگین تخلیه روغن را با دستمال پاک کنید و وضعیت تابه روغن و رزوه های پلاگین تخلیه روغن و واشر را بررسی کنید. اگر در مورد وضعیت درپوش نگرانی دارید، یک واشر تخلیه جایگزین بخرید. در صورت نیاز واشر پلاگین تخلیه را تعویض کنید. پس از اتمام تخلیه روغن، درپوش تخلیه روغن را مجدداً نصب کنید و با آچار انتهای جعبه  درست سفت کنید.

۸. فیلتر روغن را پیدا کنید. اگر فیلترهای روغن قدیمی و جدید یکسان نیستند، آن را دوباره بررسی کنید تا مطمئن شوید فیلتر صحیح را دارید.

۹. یک ظرف روغن را زیر فیلتر روغن موتور قرار دهید تا روغن باقیمانده داخل فیلتر گرفته شود و فیلتر روغن یا درپوش فیلتر روغن را با آچار فیلتر روغن باز کنید و اجازه دهید روغن از فیلتر روغن خارج شود.

۱۰. فیلتر روغن را بردارید. بررسی کنید که واشر فیلتر با فیلتر جدا شده باشد. اگر همچنان به صفحه نصب موتور چسبیده است، آن و هر گونه باقیمانده را بردارید.

۱۱. مقدار کمی روغن جدید روی واشر فیلتر روغن جدید قرار دهید تا به آرامی روی موتور نصب شود. (توجه: از گریس استفاده نکنید!) با دست فیلتر روغن جدید را با چرخاندن در جهت عقربه های ساعت روی موتور نصب کنید. هنگامی که واشر فیلتر روغن برای اولین بار با سطح واشر صفحه نصب تماس پیدا کرد، فیلتر را طبق دستورالعمل های مربوط به کاربرد خود ترجیحاً با دست محکم کنید. به طور کلی، این سه چهارم به یک دور کامل پس از تماس واشر فیلتر با موتور است.

۱۲. زیر کاپوت، درپوش پرکننده روغن را بردارید و با قیف به مقدار مناسب روغن موتور با ویسکوزیته مناسب بریزید و درپوش پرکننده روغن را تعویض کنید.

۱۳. موتور را روشن کنید و حداقل ۳۰ ثانیه در دور آرام کار کنید. زیر خودرو را به دقت از نظر نشتی روغن (مخصوصاً توسط درپوش تخلیه روغن و فیلتر روغن) بررسی کنید. در صورت مشاهده نشتی، فوراً موتور را خاموش کرده و نشتی را تعمیر کنید سپس موتور را خاموش کنید و ۳۰ ثانیه صبر کنید تا روغن در موتور ته نشین شود. ناحیه زیر خودرو را برای نشت روغن به دقت بررسی کنید.

۱۴. وسیله نقلیه را با خیال راحت در زمینی صاف پایین بیاورید.

۱۵. میله روغن را نصب و بردارید و سطح روغن مناسب را بررسی کنید و در صورت لزوم روغن بیشتری اضافه کنید.

مطالعه بییشتر: تعویض فیلتر هوا چه اهمیتی در عملکرد خودرو دارد؟

مهمترین نکات تعویض روغن موتور

  • به‌هیچ‌ عنوان از روغن‌های با سطح عملکرد پایین‌تر در خودرو‌های مدرن تر استفاده کرد.
  • غلظت و کیفیت روغن‌موتور بسنجید.
  • هیچگاه دو نوع روغن‌موتور متفاوت را با هم ترکیب  نکنید، زیرا مواد افزودنی موجود در روغن‌ها با هم تفاوت دارند و ترکیب کردن آن‌ها می‌تواند به موتور آسیب بزند
  • در صورتی که حتی از خودرو استفاده نمی‌کنید حداقل سالی یک‌بار روغن آن را تعویض کنید.

 پیشنهاد ما به شما این است که ابتدا از وسایل مورد نیاز تعویض روغن اطمینان حاصل کنید سپس مراحل را به صورت دقیق انجام دهید. در صورت وجود اشکال هر کدام از مراحل به مراکز تعویض روغن مراجعه کنید.

مقالات آموزشی
دیدگاهی ثبت نشده است.
دیدگاه خود را ثبت نمائید

* نظرهایی که حاوی توهین است، منتشر نمی شود.

* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

همزمان با تائید انتشار نظر، به من اطلاع داده شود.