نگهداری و مراقبت از لاستیک ها | نکات مهم در نگهداری لاستیک ها

ابزارهای کاربردی مثل لاستیک نقش مهمی در نحوه رانندگی ما دارند که انتخاب صحیح لاستیک و رعایت نکات مهم برای مراقبت از لاستیک ها تا حد زیادی می تواند از بروز خطر جلوگیری کند. زیرا باید دانست که رانندگی یک کار پرخطر و پر مسئولیت  محسوب می شود که ما در زندگی روزمره خود انجام می دهیم. به عنوان مثال لاستیک ها به دلیل استفاده مکرر به مرور زمان دچار مشکل فرسودگی می شوند که این یکی از مشکلات رایج در زمینه نگهداری خودروها می باشد. تعویض و جا به جا کردن لاستیک ها راه حلی بدیهی است که اکثرا به عنوان اولین گزینه به آن رجوع می کنند.

نگهداری و مراقبت از لاستیک ها برای اطمینان از کارآمدی آن ها بسیار ضروری است. هدف امداد خودرو مشهد در این مقاله بیان نکات مهم در نگهداری لاستیک ها برای کمک به شما می باشد.

 

 نکات مهم در نگهداری از لاستیک ها

توجه به لاستیک ها همانند هر قطعه دیگر در خودرو حائز اهمیت می باشد. با این ابزار شما حرکت را برای خودروتان امکان پذیر می کنید، پس برای استفاده مناسب و سالم نگه داشتن لاستیک های خودروی خود، دانستن نکات مهم در نگهداری از لاستیک ها که در ادامه بیان می شود، به شما کمک می کند.

تنظیم فشار باد لاستیک

تنظیم فشار باد لاستیک های ماشین شما می تواند بر نحوه رانندگی شما تأثیر بگذارد. لاستیک های کم باد می توانند باعث سایش نامنظم و ورم لاستیک شوند و لاستیک هایی که بیش از حد باد شده اند در هنگام برخورد با مانع، ممکن است خطرات زیادی به همراه داشته باشند. توصیه می شود فشار باد لاستیک های ماشین خود را در مقیاس  PSI(واحد اندازه گیری فشار) که در دفترچه راهنمای ماشین ذکر شده است، پیدا کرده و طبق آن به باد کردن تایرها بپردازید. لاستیک هایی که به اندازه باد شده اند عمر آج لاستیک را به حداکثر می رسانند، به کنترل ماشین بهبود می بخشد و باعث افزایش راندمان سوخت و ایمنی کلی راننده می گردند.

عمق آج لاستیک

عمق آج لاستیک فاکتوری است که توجه به آن می تواند تاثیر زیادی بر بهبود عملکرد لاستیک داشته باشد. یکی از علائم فرسودگی لاستیک ها، بهم ریختن اندازه های آج لاستیک می باشد. اگر عمق این آج ها کمتر از ۳ میلی متر و به اندازه شیارهای روی لاستیک شود، زمان آن رسیده که لاستیک ها عوض شوند. وجود این فرورفتگی ها بر روی سطح لاستیک ها باعث ایجاد اصطکاک می گردد که این نیرو به ما در کنترل خودرو کمک می کند. اگر تایر ها به اندازه کافی از این شیارها برخوردار نباشند، سطح لاستیک صاف شده و بر روی جاده به درستی حرکت نمی کند.

جابجا کردن لاستیک ها

جابه‌جا کردن لاستیک‌ های جلو و عقب خودرو به صورت ضربدری یک روش مناسب است تا فرسودگی لاستیک ‌ها را به تساوی بین دو محور توزیع کند. این کار می‌تواند عمر مفید لاستیک ‌ها را افزایش دهد و همچنین به بهبود عملکرد و ایمنی رانندگی کمک کند. به همین دلیل، منصوب کردن لاستیک‌ های با فرسودگی کمتر در محور جلو خودرو می‌تواند تراز و تعادل را در رانندگی حفظ کند.

انتخاب مناسب رینگ و لاستیک

انتخاب مناسب رینگ و لاستیک برای خودرو بسیار مهم می باشد و باید به عوامل مختلف توجه کرد. عواملی مانند کاربری خودرو، تحمل بار، شرایط آب و هوا، سرعت و سبک رانندگی همگی بر انتخاب مناسب رینگ و لاستیک تأثیرگذار هستند. همچنین، رعایت حداقل استانداردها و توصیه ‌های تولید کننده لاستیک و رینگ نیز بسیار اهمیت دارد. بهتر است انتخاب رینگ و لاستیک را با کمک مکانیک سیار مشهد یا تعمیرکاران متخصص انجام دهید تا بهترین گزینه را برای خودرو خود انتخاب کنید.

میزان استاندارد چرخش لاستیک

به عنوان یک راننده بهتر است بدانید که برای هر لاستیک میزان چرخش واحدی تعریف شده است و اگر بیشتر از این حد خودرو را برانید، باعث فرسودگی لاستیک می شوید. میزان استاندارد چرخش لاستیک بین ۱۵۰۰۰ تا ۲۵۰۰۰ کیلومتر می باشد و بعد از این مسافت باید لاستیک را چک کرده و آن را با چرخاندن محکم کنید.

مطالعه بیشتر: علل عدم روشن شدن خودرو

تنظیم لاستیک

تنظیم لاستیک شامل تنظیم دقیق زوایای سیستم تعلیق وسیله نقلیه شما می شود تا چرخ های شما در جهت درست قرار گیرند. تراز لاستیک ها به این منظور انجام می شود تا سیستم تعلیق خودرو را در پیکربندی، موقعیت و اجزای تنظیم مناسب خود قرار دهد تا چرخ ها با یکدیگر و سطح جاده هماهنگ شوند. تنظیم لاستیک به شکلی اصولی تعادل در رانندگی، لرزش کمتر، کاهش استهلاک لاستیک‌ ها و مسافت پیموده شده را بهبود می بخشد.

در هنگام نگهداری از لاستیک های خودروتان نکات و پیشنهادات ذکر شده را حتما در نظر بگیرید تا عمر مفید لاستیک ها را افزایش دهید.

سخن آخر

نگهداری صحیح لاستیک ها برای عملکرد مطلوب خودرو مهم می باشد. حفظ لاستیک های خودرو با بررسی فشار باد آنها، چرخاندن لاستیک ها، تعویض لاستیک ها در صورت نیاز و اطمینان از متعادل بودن لاستیک ها برای عملکرد و قابلیت اطمینان وسیله نقلیه شما بسیار ضروری می باشد. با اینحال در مواقع خاص اگر نیاز به پنچرگیری سیار در مشهد داشتید، می توانید با همکاران ما در تماس باشید.

مقالات آموزشی
دیدگاهی ثبت نشده است.
دیدگاه خود را ثبت نمائید

* نظرهایی که حاوی توهین است، منتشر نمی شود.

* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

همزمان با تائید انتشار نظر، به من اطلاع داده شود.