نکات ضروری در نحوه مراقبت از باتری خودرو

باتری خودرو قطعه ‌ای ضروری بوده که برق ماشین را تأمین می‌کند. نگهداری از باطری ماشین امری بسیار مهم می باشد. برای عملکرد بهتر خودرو و جلوگیری از آسیب‌ های احتمالی، وظیفه ‌ی راه‌ اندازی موتور و تأمین نیرو برای اجزای الکتریکی خودرو مانند چراغ ها، رادیو و تهویه مطبوع برعهده ‌ی باطری‌ می باشد. این قطعه ‌ی شارژی زیر کاپوت خودرو قرار دارد و در حالی که موتور در حال کار است توسط دینام شارژ می شود.

اگر به هر دلیلی باطری خراب شود خودرو شما اصلاً روشن نخواهد شد یا اگر خوب کار نکند ماشین خوب استارت نمی‌خورد. گاهی نقص در باتری باعث کم‌ نور شدن چراغ ‌های جلوی خودرو و آسیب دیدن دزدگیر، سیستم صوتی، کولر و ... می شود. در این مقاله نکات ضروری در نحوه مراقبت از باتری خودرو و همچنین راه‌ هایی که باعث افزایش طول عمر باطری می‌شود را بررسی می‌کنیم. با مطالعه این موارد و همچنین تماس با امداد خودرو مشهد می توانید به راحتی برخی از مشکلات را حل کنید.

بررسی منظم باتری ماشین

بررسی منظم باتری ماشین برای طول عمر آن بسیار مهم می باشد. پایانه‌ ها، کابل ‌ها و قاب باتری را از نظر وجود علائم خوردگی، آسیب یا فرسودگی بررسی کنید. هرگونه خوردگی روی پایانه ها و کابل ها را با یک برس سیمی و محلول جوش شیرین و آب تمیز کنید. همچنین بخش ‌هایی که در ادامه می ‌آیند هم نیاز به بررسی منظم برای بهبود عملکر باتری دارند:

بررسی ولتاژ باتری

قبل از هر چیزی، باید وضعیت ولتاژ باتری را بررسی کنید. برای این کار، می‌توانید ولت‌ متر را به دو پایه منفی و مثبت باتری متصل کرده و ولتاژ باتری را اندازه‌گیری نمایید. اگر ولتاژ باتری کمتر از ۱۲.۴ ولت باشد، باتری شما نیاز به شارژ دارد.

بررسی سطح مایع الکترولیت باتری

برای بررسی سطح مایع الکترولیت باتری، باید پوشش باتری را باز کرده تا سطح مایع الکترولیت را مشاهده کنید. اگر سطح مایع کم باشد، می‌توانید آن را با آب تصفیه‌ شده تکمیل نمایید.

بررسی میزان شارژ باتری

برای بررسی میزان شارژ باتری، می‌توانید از خود ماشین استفاده کنید. با رانندگی خودرو به مدت حداقل ۱۵ تا ۲۰ دقیقه، باتری شارژ خواهد شد. اگر بعد از این زمان ولتاژ باتری بالاتر از ۱۴.۴ ولت باشد، باتری شما به درستی شارژ شده است.

بررسی دمای باتری

دمای باتری می‌تواند تأثیر زیادی بر عمر و عملکرد باتری داشته باشد. برای بررسی دمای باتری، می‌توانید از یک ترمومتر استفاده و دمای باتری را بررسی کنید. دمای باتری باید بین ۲۵ تا ۳۰ درجه باشد. اگر در نواحی گرمسیری زندگی می‌کنید می‌توانید از باتری‌ هایی که فرمولاسیون مخصوص آن دما‌ها را دارند، استفاده کنید.

عمر مفید باتری ماشین

عمر مفید باتری ماشین بر اساس نوع باتری و نحوه‌ی استفاده و نگهداری از آن متغیر می باشد، اما معمولاً هر باتری بین ۲ تا ۵ سال اگر از آن خوب مراقبت کنید، عمر می‌کند. از عواملی که ممکن است عمر باتری ماشین شما رو کوتاه کند، می توان به خاموش نکردن چراغ ‌ها و سیستم تهویه، گرما یا سرمای شدید، برق دزدی در سیم‌ کشی ماشین، مشکل دینام، خاموش کردن پیاپی ماشین در فواصل کوتاه، کهنه بودن کابل باتری و خوردگی و سولفاته‌ شدن پایه ‌های باتری اشاره کرد.

برای حفظ عمر مفید باتری ماشین، توصیه میشود دستورالعمل ‌ها و راهنمایی ‌های تولیدکننده را رعایت کرده و یا در صورت دیدن هر یک از نشانه ها به مکانیک سیار مشهد مراجعه کنید.

جلوگیری از خوابیدن باطری ماشین

باتری خودرو برای حفظ عملکرد خود نیاز به شارژ منظم دارد. وقتی از خودرو برای مدت طولانی استفاده نمی شود، باتری ممکن است تخلیه شود یا اصطلاحاً بخوابد و سلول ها آسیب ببینند. دقت شود که ماشین را هر چند روز یکبار چند دقیقه روشن کنید تا باتری شارژ بماند. رعایت نکاتی که در ادامه می ‌‌آید هم به این موضوع کمک می‌کند:

یکی از بهترین راه ها برای شارژ نگه داشتن باتری خودرو، استفاده منظم از خودرو می باشد. حداقل ۲۰ تا ۳۰ دقیقه رانندگی با ماشین هر چند روز یکبار می تواند به شارژ و سالم نگه داشتن باتری کمک کند.

موقع خاموش کردن ماشین چراغ‌ ها را نیز خاموش کنید.

باتری را تمیز نگه دارید، کثیفی و خوردگی روی پایانه های باتری نیز می تواند باعث تخلیه باتری شود.

در سایه پارک کنید افزایش دما می تواند باعث از دست دادن شارژ آن شود.

همچنین، می توانید از نگهدارنده باتری یا شارژر قطره‌ ای برای شارژ نگه داشتن باتری در زمانی که خودرو در حال استفاده نیست، استفاده کنید.

مطالعه بیشتر: انتخاب باتری خودرو

راه‌ اندازی باطری خوابیده ماشین

اگر در موقعیتی گیر کردید که ماشینتان به‌علت شارژ نداشتن باتری روشن نمی‌شد، می‌توانید از راهکارهای زیر برای راه‌ اندازی باطری خوابیده ماشین تان استفاده کنید. بهتر است به محض درست شدن ماشین آن را به تعمیرکار نشان دهید، چون ممکن است دوباره با مشکل قبلی‌ مواجه شوید و خودروی شما روشن نشود.

باتری به باتری کردن: با استفاده از کابل ‌های مخصوص که جامپر باطری نام دارد و  در لوازم یدکی‌ ها موجود است، به راحتی می‌توانید ماشین خود را روشن کنید. البته برای این کار ماشین دیگری که باتری کاملاً سالمی دارد، نیاز است. اگر باطری ماشین دیگر شکستگی داشته باشد امکان انتقال نیرو به خودروی شما  را ندارد.

هل دادن ماشین: اگر ماشین شما دنده دستی دارد، می‌توانید با این روش موتور را به روشن شدن مجبور کنید. درحالیکه ماشین هل داده می‌شود، آن را روی دنده دو بگذارید و پایتان هم رو کلاج باشد. وقتی ماشین دور گرفت و سرعتش زیاد شد پا را از روی کلاچ بردارید و استارت بزنید.

شارژر باتری: همچنین می توانید از شارژر باتری استفاده کنید. شارژر را طبق دستور سازنده به باتری وصل کنید و اجازه دهید شارژ شود تا قدرت کافی برای روشن کردن خودرو داشته باشد یا می‌توانید باتری را باز کرده و به باتری سازی‌ مراجعه کنید. اگر باتری شما کهنه یا آسیب دیده باشد، ممکن است شارژ نشود و وقت تعویض باتری رسیده است.

نکته قابل توجه این است که همیشه دستورالعمل تولید کننده خودرو و دستگاه جامپ استارتر را دقیقاً دنبال کنید و مطمئن شوید که عملیات را به طور صحیح انجام می‌دهید.

سولفاته شدن باتری و گذاشتن قند روی آن

واکنش شیمیایی گاز هیدروژن باتری با گرد و غبار و آلودگی ‌های روی سطح آن باعث ایجاد رسوباتی در سر باتری می‌شود، که سولفاته شدن نام دارد. سولفاته شدن باتری باعث اختلال درعملکرد باتری حین تولید برق، اختلال در روند شارژ شدن، کاهش عمر باطری و حتا گاهی ممکن است منجر به آتش گرفتن باتری هم بشود. به راحتی می‌توانید از جمع شدن رسوبات در پایه ‌ی باطری جلوگیری کنید:

شستشوی سر باتری با محلول جوش‌ شیرین و آب

ریختن آب‌ جوش روی پایه ‌ها

استفاده از سرپوش ‌های لاستیکی

چرب کردن پایه ‌های باطری را با گریس و اضافه کردن مایع ظرفشویی به آن

گذاشتن قند خیس‌خورده روی باتری.

البته برای راهکار آخر هنوز دلیل کارشناسی و علمی‌ ارائه نشده است، اما انجام آن مؤثر واقع شده است.

سخن پایانی

می‌توان با انجان دادن کارهایی ساده که وقت و انرژی زیادی نمی‌گیرد، از باتری خودرو مراقبت کرد. اگر باتری که که مثل قلب در موتور ماشین است، خوب کار کند بقیه ‌ی قطعات هم منظم و هماهنگ با آن عملکرد بهتری دارند. به سادگی می‌شود کاری کرد که این قطعه ‌ی حیاتی منظم و دقیق وظیفه ‌‌اش را انجام دهد. مراقبت از باتری خودرو برای طول عمر و عملکرد بهینه آن ضروری می باشد. در صورت نیاز به امداد باتری مشهد با همکاران ما تماس حاصل فرمایید.

مقالات آموزشی

2نظر

 • فاطمه عمادی

  ۱۴۰۲/۱۲/۲۰ ۱۴:۴۸:۱۵

  تست

  • ادمین

   پاسخ به نظر تست

  • فاطمه عمادی
   ۱۴۰۲/۱۲/۲۰ ۱۴:۴۸:۱۵

   laJKLAHS

   پاسخ

   دیدگاه خود را ثبت نمائید

   * نظرهایی که حاوی توهین است، منتشر نمی شود.

   * لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

   همزمان با تائید انتشار نظر، به من اطلاع داده شود.