باتری های لیتیومی در خودرو

باتری‌های لیتیومی در خودرو به عنوان منبع انرژی الکتریکی کاربرد دارند. این دسته از باتری‌ها دارای تکنولوژی ایون لیتیوم می باشند و دارای چگالی انرژی بالا و عمر طولانی هستند. همچنین، باتری‌های لیتیومی در خودرو به خاطر وزن کمتر و حجم کوچکتر نسبت به باتری‌های قدیمی و معمول فضای کمتری را اشغال می کنند که این می تواند جزو مزایای این نوع باتری به شمار بیاید. از آنجایی که خودروهای الکتریکی توسط باتری‌های لیتیومی انرژی خود را تامین می کنند، جایگاه این باتری‌ها در عملکرد خودرو بسیار حائز اهمیت است. با این وجود، باتری‌های لیتیومی با مشکلاتی نظیر قیمت بالا و خطر حریق و انفجار مواجه هستند که در حال حاضر کمیت و کیفیت این باتری‌ها در حال بهبود است.

نحوه کار باتری لیتیومی خودرو

در روند شارژ باتری، انرژی الکتریکی به باتری وارد می‌گردد و یون‌های لیتیوم از الکترود مثبت مستقل میگردند و به سمت الکترود منفی می‌روند. در‌این پروسه، الکترود مثبت بازیافت گردیده و یون‌های لیتیوم به وسیله ماده فعال کننده آن بازیابی می شوند. این پروسه سبب ساز شارژ شدن باتری و ذخیره انرژی الکتریکی در آن می گردد.

در مراحل تخلیه باتری، انرژی الکتریکی از باتری به سیستم الکتریکی خودرو تحویل داده میگردد. درین فرایند، یون‌های لیتیوم از الکترود منفی جداگانه گردیده و به سمت الکترود مثبت جنبش می‌نمایند. در این پروسه، ماده فعال کننده الکترود مثبت با یون‌های لیتیوم بازیافت میشود و این فرایند موجب تخلیه باتری و تأمین انرژی الکتریکی به سیستم الکتریکی خودرو می گردد.

مجموعاَ، باتری‌های لیتیومی با تشکیل شیمیایی خاصی که مبتنی بر تأثیرات الکتروشیمیایی دربین فلز لیتیوم و ترکیبات شیمیایی دیگر می باشد، عمل می‌نمایند و در پروسه شارژ و تخلیه، یون‌های لیتیوم از الکترود‌ها جداگانه می شوند و به سمت الکترود مخالف جنبش می‌نمایند تا انرژی الکتریکی را ذخیره یا این که تحویل دهند. شما می توانید از خدمات امداد باتری مشهد در سایت امداد خودرو مشهد بهره ببرید.

فرآیند شارژ و تخلیه باتری های لیتیومی

باتری‌های لیتیومی در خودروهای الکتریکی با شارژ کردن، انرژی الکتریکی ذخیره می‌نمایند و با تخلیه آن انرژی به سیستم الکتریکی خودرو، انرژی خویش را تأمین می‌نمایند. در روند شارژ باتری لیتیومی، الکتریسیته به باتری تزریق میگردد و اتصالات باتری به شارژر الکتریکی متصل میگردند.  در این جریان، باتری‌های لیتیومی به شدت حساس به شدت جریان و ولتاژ میباشند، به این ترتیب بایستی از شارژرهایی با ولتاژ و جریان مشخص و معلوم استفاده کرد تا باتری به درستی شارژ گردد و آسیب نبیند.

در روند تخلیه باتری، انرژی الکتریکی از باتری به سیستم الکتریکی خودرو تحویل داده میشود. در این فرایند، باتری‌های لیتیومی به شدت حساس به حالت محیطی می‌باشند و نباید دمای بسیار بالا و یا بسیار پایین باشد.  همینطور، نباید باتری‌های لیتیومی را به حالت تخلیه کامل برسانید، چون این ممکن است سبب آسیب به باتری گردد و طول عمر آن را کم کند.

مجموعاَ، برای ارتقاء قدمت و همت بیشتر باتری‌های لیتیومی در خودرو، بایستی از شارژرهای مطلوب خودشان بهره برد و در دمای قابل قبولی محافظت شوند. و عالی میباشد که باتری تماما تخلیه نشود.

مزایای استفاده از باتری ‌های لیتیومی در خودرو

وقتی از باتری های لیتیومی صحبت می شود، اکثرا به یاد مزایای آشکار آن می افتند که در زیر به مختصر آن ها را شرح می دهیم.

۱.چگالی انرژی بالا: باتری‌های لیتیومی چگالی انرژی بالایی دارند. این به این معنی است که ذخیره بیشتر انرژی در یک حجم کوچکتر انجام می شود و راندمان خودرو بیشتر می شود  و خودرو با یک بار شارژ می‌تواند مسافت بیشتری را به نسبت خودرو با باتری معمولی طی کند.

۲زمان شارژ کمتر: باتری‌های لیتیومی دارای قابلیت شارژ سریع هستند و می شود آن ها را به آسانی در مدت زمان کوتاهی شارژ کرد.

۳عمر طولانی: باتری‌های لیتیومی عمر طولانی تری نسبت به دیگر باتری ها دارند و دوامشان بسیار بیشتر از باتری های سربی می باشد.

۴نیاز به نگهداری بسیار کم: باتری‌های لیتیومی به تعویض زیادی نیاز ندارند و نگهداری بیش از حدی هم لازم ندارند.

بیشتر بخوانید: چطور یک تعمیر کار ماشین خوب انتخاب کنیم؟

معایب استفاده از باتری های لیتیومی در خودرو

درکنار مزایای چشمگیر باتری های لیتیومی باید به به معایب این نوع باتری توجه کنید.

۱قیمت گران: هزینه باتری‌های لیتیومی بسیار زیاد است و به همین دلیل هزینه خودرو های الکتریکی بسیار زیاد است.

۲خطر انفجار و آتش سوزی: باتری های لیتیومی در شرایط خاص ممکن است دچار انفجار بشوند.

۳قابلیت بازیافت کم: باتری‌های لیتیومی عمر بسیار محدودی دارند و هزینه زیادی باید برای بازیافت آن ها صرف شود.

۴افزایش وزن: از آن جایی که باتری‌های لیتیومی وزن زیادی دارند، وزن خوردرو هم ناخودآگاه زیاد می شود.

هنگام بروز مشکل برای باتری لیتیومی خودروتان می توانید از خدمات باتری سیار در مشهد استفاده کنید. چنانچه پرسش و یا تجربه ای در زمینه استفاده از باتری لیتیومی در خودروی خود دارید می توانید در بخش نظرات با کارشناسان امداد خودرو مشهد ایران تکنیک مطرح نمایید.

مقالات آموزشی
دیدگاهی ثبت نشده است.
دیدگاه خود را ثبت نمائید

* نظرهایی که حاوی توهین است، منتشر نمی شود.

* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

همزمان با تائید انتشار نظر، به من اطلاع داده شود.